QHT-lər Şuşanın işğaldan azad olunması və Bayraq Günü münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb


8 noyabr Şuşanın işğaldan azad olunması və 9 noyabr Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə ölkə QHT-ləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb.
Məktubda deyilir:


"Hörmətli cənab Prezidenti!


Hörmətli Ali Baş Komandan!


Bu gün Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və siyasi baxışından asılı olmayaraq bütün QHT-lər çox böyük qürur və sevinc hissilə Sizi salamlayır, Şuşanın işğaldan azad olunması və Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə Zati-Alinizi ürəkdən təbrik edir.


Azərbaycan xalqı və ictimaiyyəti 8 noyabrda Şuşanın işğaldan azad olunması xəbərini çox böyük coşqu və ruh yüksəkliyi ilə qarşıladı. Ölkənin hər yerində soydaşlarımız bu tarixi hadisəni bayram edir, bir birini təbrik edir və hər kəs görünməmiş dərəcədə özünü xoşbəxt və güclü hiss edirdi.


Şuşanın azad edilməsi ilə Müzəffər Ali Baş Komandan kimi Siz Azərbaycan ordusunun, Azərbaycan dövlətinin və xalqının nəyə qadir olduğunu, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin məharətini və gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdiniz.


Qafqazın konservatoriyası və incisi olan, gen yaddaşımızda milli qeyrət rəmzi kimi daşlaşan Şuşanın azad edilməsi Azərbaycan xalqının təkcə döyüşkən ruhununun nümayişi deyil, həm də tapdanmış heysiyyatının və milli qürurunun bərpası, dirçəlidlməsi deməkdir.


Bu gün biz xalq olaraq, azərbaycanlı olaraq hamımız qürurluyuq, başımızı dik tuturuq, özümüzü güvənli və güclü hiss edirik. Siz tarxi Şəxsiyyət kimi yeni tarix yaradırsınız. Siz son 200 ildə xalqımızın və dövlətimizin haqsız olaraq məruz qaldığı məğlubiyyətlər tarixinin qaranlıq səhifəsini qapadıb, torpaqlarımızın işğal günlərini təqvimdən çıxararq onları qələbə günləri ilə əvəzləyirsiniz, qalibiyyət səhifəsi ilə balşayan yeni və şanlı tarix yazırsınız.


Siz min illər boyu bütün azərbaycanlılarlın fəxr edəcəyi tarixi Şəxsiyyət və Müzəffər Ali Baş Komandan kimi hər zaman böyük hörmət və sayğı ilə xatılanacaq qalib xalq, qalib ordu yaradırsınız.


Belə bir şərəfli tarix yazdığınıza, bizə milli qüruru və milli dirçəlişi yaşatdığınıza görə Sizə sonsuz minnətdarlığımızı bildiririk.


Bütün dünya artıq bilir ki, öz Liderinin ətrafında sıx birləşən Azərbaycan xalqı yerdə qalan torpaqlarının da işğaldan azad olunmasına və qarşısında duran bütün vəzifələrin icrasına tezliklə nail olacaq.


Hörmətli Ali Baş Komandan!


Bu gün, 9 noyabr Dövlət Bayraq Gününün 102-ci ildönümündə Azərbaycanın şanlı bayrağı 28 illik işğala son qoyulduqdan sonra Şuşada, Füzulidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Qubadlıda, Hadrutda, Suqovuşanda və digər işğaldan azad olunmuş yaşayış məntəqələrimizdə vüqarla dalğalanır. Biz hamımız əminik ki, qısa müddət ərzində Sizin qətiyyətli iradəniz və düşmənin başını əzən dəmir yumruğunuzla, ordumuzun qəhrəmanlığı və şücaətilə üç rəngli bayrağımız Xankəndində, Xocavənddə, Xocalıda, Ağdərədə, Laçında, Kəlbəcərdə və Ağdamda dalğalanacaq, bununla da Azərbaycan bütövləşəcəkdir.


Hörmətli Ali Baş Komandan!


Sizi bir daha 8 noyabr tarixi qələbə günü -Şuşanın işğaldan azad olunması, 9 noyabr Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, Sizinlə qürur duyduğumuzu bildirir və başladığınız tarixi azadlıq missiyasında Sizə uğurlar diləyirik.


Sizə dərin hörmətlə,


Vüqar Bayramov - İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi Ramil İskəndərli - "Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar" İctimai Birliyi Şəlalə Həsənova - “İctimaiyyətlə Əlaqələrin İnkişafına Kömək” İctimai Birliyi Qalib Nəbiyev - “Sosial İqtisadi İnkişafa Dəstək” İctimai Birliyi Mahirə Əmirhüseynova - XXI Əsrin Qadınları İctimai Birliyi Mehriban Zeynalova - "Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyi İlqar Qasımov - "Hüquqi Yardım" ictimai birliyi Araz Aslanlı - Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi (QAFSAM) Ruslan Atakishiyev - İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyi Cavid Əliyev - “Gənclərin Sosial-İqtisadi və Mədəni İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi Hafiz Əzəmmədov - Azərbaycan Gənc Marketoloq-Reklamçılar ictimai birliyi Solmaz Əliyeva - Gənc Mühasiblər İctimai Birliyi Emin Əliyev - Ekoloji Təmiz Məhsul İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası İlqar Hüseynli - Sosial Strateji Tədqiqatlar və Analitik Araşdırmalar İB Rüstəm Məmmədov -“Xəzər-Gələcək naminə Tərəfdaşlıq Beynəlxalq Hərəkatı” İctimai Birliyi Südabə Məmmədova - "Təmas" Regional İnkişaf İctimai Birliyi Şəmsəddin Əliyev - "Polisə Dəstək" İctimai Birliyi Murad Hüseynli – "Təkan" Tələbə Gənclərin İctimai Birliyi Kəmalə Muradlı – Müasir Azərbaycan Qadını İctimai Birliyi İlham Əliyev - "Hüquqi və Demokratik İslahatlar Mərkəzi" İctimai Birliyi Şəhriyar Məcidov - Avropaya İnteqrasiya Mərkəzi İctimai Birliyi Paşa Nəbiyev - “Antinarkotizm “ beynəlxalq elmi-analitik mərkəz İctimai Birliyi Tural Hüseynov - İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsi ictimai birliyi Məhəmməd İbrahimov - Siyəzən Sabahı İctimai Birliyi Mehriban Abdullayeva -"Demokratik Cəmiyyət və Qadın Hüquqlarının Müdafiəsi" İctimai Birliyi Elçin Quliyev - Sağlam Həyatın Təbliği İctimai Birliyi Məlahət Abbasova - Sahibsiz Uşaqlara Kömək İctimai Birliyi Raci Səfərov - "Tərəqqi" Gəncliyin İnkişafı ictimai birliyi Məhluqə Rəhimova - "Əlil Qadınlar Cəmiyyəti" İctimai Birliyi Zenfira Mustafayeva - Qadın Təşəbbüsü və Sosial Problemlərin Həllinə Yardım İctimai Birliyi İradə Nəsirova - "Mərhəmət" Kimsəsizlərə yardım İctimai Birliyi Nabil Seyidov - Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi Gülayə Səfərova -Ailə Dünyası” Ailələrə Hüquqi Yardım İctimai Birliyi Tural Cəfərov - Azərbaycan Respublikası Uşaq və Tələbə Gənclər Dünyası İctimai Birliyi Namiq Sərdarlı - “Könüllülük Fəaliyyətinin Təbliği” Gənclər İctimai Birliyi Mütəllim Rəhimov - Demokratiyanın İnkişafı Problemləri Mərkəzi İctimai Birliyi Gülçöhrə Məmmədova - Azərbaycan Respublikasında Memarlıq, inşaat elminə və tədrisin inkişafına yardım xeyriyyə fondu Teymur Vəliyev - "Sosial və İqtisadi İslahatlara Dəstək" İctimai Birliyi Cavidan Ağazadə - "Dostluq" gənclərin əlaqələndirmə mərkəzi ictimai birliyi İradə Əliyeva - Peşəyönümlü təhsilin inkişafına yardım İctimai Birliyi Nərminə Qəribova - “Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi Sаhib Abduləli - “Pоtеnsiаl” Sumqаyıt Mütəхəssislər Birliyi Pərvanə Talıbova - Azad Müəllimlər İctimai Birliyi Gülsarə Həsənova - "Təhsilə Dəstək Mərkəzi" İctimai Birliyi Azadə Məmmədova - Bacarıqlı Əllər Dünyası İctimai Birliyi Adil Məhərrəmov - Azərbaycan Uşaq Fondu Əlövsət Allahverdiyev - “Uğur” Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Azər Cavadov - "Bakı Gənclər Klubu" İctimai Birliyi Ülkər Abdullayeva - "Qadın Liderliyi Uğrunda" İctimai Birliy Elməddin Həsənov - «İnkişafa Doğru» Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi Ruslan İsmayılov - İnsan Hüquqları üzrə Monitorinq və Maarifləndirmə Mərkəzi IB Şərqiyyə Məmmədova - "Maarifçi qadınlar" ictimai birliyi Rəşad Cəfərov - “İnnovasiyaya Doğru” Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi Qnyaz Yusifov - “Ailələrə Sosial Dayaq" İB Cəmilə Kərimova - Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara və onların ailələrinə yardım Yeganə Mirzəyeva - "Cığır" mənəvi dəyərlərin inkişafına dəstək ictimai birliyi Rüfət Mirfeyzullazadə - "Avropa Gənclər Parlamenti - Azərbaycan" ictimai birliyi Pərviz Mustafayev - "Yeni Gələcək " Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Tükəzban Süleymanova - "Öyrədərək Öyrənirik" Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Mətanət Zeynalova - "Bizim şəhər" Sumqayıt Sosial-İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi Kubra Əliyarlı - "Davamlı" İqtisadi və Sosial Maarifləndirmə ictimai birliyi Elmar Quliyev - Gənclərin İntellektual İnkişafına Yardım İctimai Birliyi Canoğlan İlyasov - "Bir Könüllü" Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyi Ülviyyə Axundova - "Vətəndaş Cəmiyyətində Debat" İctimai Birliyi Mehman Əliyev - "Müasir Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Hafiz Səfixanov - Minalar Əleyhinə Azərbaycan Kampaniyası İctimai Birliyi Cavad Qasımov - İstedadlı Əlillər İctimai Birliyi Fikrət Yusifov - Ekonomiks Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi Elçin Quliyev - "Davamlı İnkişafa Doğru" İctimai Birliyi Səbinə Kərimova - Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyi Mehriban Hüseynova - Valideyn Himayəsindən Məhrum olmuş Uşaqlara Dayaq İctimai Birliyi Cəmilə Abdulova - "Eşitmə və nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım" İctimai Birliyi Şahin Camalov - “İnsan Hüquqları XXI əsr-Azərbaycan” Fondu Növrəstə Yusifova - “Qarabağ Əlilləri və Veteranları” İctimai Birliyi Fərman Həsənov - "İnam və Ümid" əlil uşaqlara dəstək İctimai Birliyi Telman Dadaşov -Tərəqqi Sosial İnkişaf İctimai Birliyi Zeynəb Hacıyeva - "Çıraq" Uşaq İnkişaf Mərkəzi ictimai birliyi Kamil Səlimov - "Azadlıqdan Məhrumetmə Yerlərinin Müşahidəsi" ictimai birliyi Ruhiyyə Məmmədova - "Ahıllara və tənhalara dəstək" İctimai Birliyi Füzuli Rzaquliyev - Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi Qərənfil Niftəliyeva - "Sosial Dayaq" İctimai Birliyi Tahir Xudiyev - "Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi Xədicə Mikayılova - Azərbaycan Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi Aynur Əliyeva - "Regional inkişaf üzrə maarifləndirmə " ictimai birliyi Zaur Quliyev - "Beyləqan Gənclərinin Maarifləndirilməsi və Sosial İnkişafı" İctimai Birliyi Mayisə Məmmədova - Azerbaycan Qadınlarının Haqlarını Müdafiə Mərkəzi İctimai Birliyi Rəşad İldırımzadə - Gənclərin Həmrəyliyi İctimai birliyi Maral Zamanova - 20 Yanvar Şəhid Ailələrinin Hüquqlarının Təmin Olunması İctimai Birliyi Rövşən Ağamalıyev - "Şəhid ailələrinə yardım və hüquqlarının müdafiəsi" İctimai Birliyi Mətanət Cəfərova - "Əsgər Ailələrinə Dəstək" ictimai birliyi Gülnarə Səlimova - "Gülsam"Əlillərin Reabilitasiyasi ictimai birliyi Sərraf Orucov - "Beynəlmiləlçi Əlil Döyüşçülər" Fondu Nəzakət Həsənova - "Şəhid ailələrinə maddi və mənəvi dəstək" İctimai Birliyi Namiq Qafarov - “Sosial islahatlara dəstək” İctimai Birliyi İlham Məhərrəmov - Arabaçı Əlillər Şəbəkəsi İctimai Birliyi Aynur Memmedova - "Əlilliyi olan uşaq və gənclərin idmana inteqrasiyası" İctimai Birliyi Şəlalə Səlimova - Sən Tək Deyilsən Gənc Əlil Qızlara Yardım İctimai Birliyi Fuad Rzayev - Bakı Müharibə Əlil və Veteranları İctimai Birliyi Rahib Adıgözəlov - Rahib Xeyriyyə İctimai Birliyi Kübra Babayeva - Azərbaycan Maarifçi Xeyirxah Xanımlar İctimai Birliyi Almaz Zeynalova - Şəhid Ailələrinə Sosial Dəstək İctimai Birliyi Ramiz İsgəndərov - “Sosial-İqtisadi və Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzi” İctimai Birliyi Hicran Əliməmmədova - Dayaq sosial maarifləndirmə ictimai birliyi Sahib Məmmədov - Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası Fərrux Əsgərov - "Cəmiyyətin Davamlı İnkişafına Yardım" İctimai Birliyi Elnarə Məhərrəmova - "Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə" İctimai Birliyi Tofiq Həsənov - Sosial və İqtisadi İnkişafın Tərəfdaşları İctimai Birliyi Dadaş Məmmədov - "Səyahət" Turizmin inkişafına kömək ictimai birliyi Ziva Hacıyeva - Vətəndaş Təşəbbüsləri və İnsan Hüquqları İctimai Birliyi Vidadi Quliyev - "Muğan düzü" Sosial İnkişaf İB Kəmalə Məmmədli - "Gənclər Azad Sahibkarlıq Fəaliyyətində" İctimai Birliyi Abhəyat Abdullayeva - Qadınlar Gələcək Uğrunda İradə Rizazadə - "Vətəndaşların Sosial Rifahı Naminə" İctimai Birliyi Nigar Abdullayeva - "Damla" Aztəminatlı Ailələrə Qayğı İctimai Birliyi Vamiq Babayev - "Şəfəq" Ekoturizm İctimai Birliyi Arzu Rəhimov -Yüksəliş Sosial İnkişafa Kömək İctimai Birliyi Səmyar Abdullayev - Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi Müqamət Əliyev - Gənc Vətənpərvərlər Birliyi İctimai Birliyi Tural Quliyev - "Addım" Gəncləri Təşəbbüsünə Dəstək İctimai Birliyi Şahin Hüseynov - "Feniks" Sağlam Həyat Təbliği İctimai Birliyi Şaban Nəsirov - " İctimai İştirakçılığın Dəstəklənməsi " İctimai Birliyi Nicat Nəbiyev - «Gənclərin Təşəbbüsünə və İnkişafına dəstək» ictimai birliyi Vidadi Fətullayev - Miqrasiya sahəsinin inkişafı ictimai birliyi Zaur Orucov - “Zərərli Vərdişlərə Qarşı” ictimai birliyi Afiq Məlikov - “Maarifpərvərlik” Azərbaycan Gənclərinin İctimai Yardım Assosiasiyası ictimai birliyi Fatma Hacıyeva - "Vəfa" sosial problemlərin həllinə dəstək ictimai birliyi Nərgiz Alıyeva - İctimai Diplomatiya Mərkəzi İctimai Birliyi Məzahir Əfəndiyev - “Narkotiklərə Qarşı Təbliğat” İctimai Birliyi Anar Abdulkərimov -"Gənclərə Qayğı" İctimai Birliyi Könül Quliyeva - "Uşaqların Gələcəyi Naminə" İctimai Birliyi Yeganə Sultanova - Azərbaycan Diabet Liqası Bahar Qasımova - "Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti" İctimai Birliyi Yusifzadə Kənan - "Hərbi Cərrahlar" ictimai birliyi Yazgül Abdıyeva - "Sağlamlığın Qorunması" İctimai Birliyi Bunyatov Şövqi - Əczaçılar Klubu İctimai Birliyi Qasımov Elmar - Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyəti Çingiz Qənizadə - Demokratiya və İnsan Hüquqlari Komitəsi Baxşəliyeva Xoşqədəm - "Leykozlu Uşaqlara Dəstək" ictimai birliyi Səfərov İntiqam - “Qayğı” Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsinə Yardım İctimai Birliyi Ziba Nəbiyeva - Inkişafa Doğru Qadın Təşəbbüsü İctimai Birliyi Şərifov Nofəl - "AİDS-lə Mübarizə" İctimai Birliyi Abışova Lalə - "Lira" gənc istedadlar İctimai Birliyi Rafiq İsmayılov - Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda Müstəqil Məsləhət və Yardım Mərkəzi Calal Əmənov - “Tərəqqi” Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyi Yusifbəyli Ramid - Hüquqi Araşdırmalar Mərkəzi Qədirli Şəfəq - “Cəmiyyətin İnkişafında Vətəndaş Məsuliyyəti”İctimai Birliyi Elnur Məmmədov - "Autizm Assosiasiyası" İctimai Birliyi Çiçək Məmmədli - Autizm Defektoloji və Psixoloji Yardım Mərkəzi ictimai Birliyi Vəlibəyov Ramil - Nizami Rayon Sosial-İctimai Maarifləndirmə İctimai Birliyi Elçin Muxtarlı - Sağlamlığa Xidmət İctimai birliyi Əskərov Səlim - "Skalpel" xəstələrə yardım ictimai birliyi Tariyel Məmmədov - " Yaradıcı Təşəbbüslər" İctimai Birliyi Aydın Əbilov - "Yeni Yazarlar və Sənətçilər" İctimai Birliyi Nurəddin Mehdiyev - "Bizim Nəsil" Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası İctimai Birliyi Elgün Atalıyev - "Azərbaycan Vikimedia Könüllüləri" ictimai birliyi Aytəkin Həsənova - Regionlarda gender bərabərliyinin təbliği Tural Əliyev - Uşaq və Yeniyetmələrə Dəstək İctimai Birliyi Faiq İsmayılov - Azərbaycanın İşğal Olunmuş Ərazilərindəki Tarix və Mədəniyyət Abidələrini Müdafiə Təşkilatı İctimai birliyi İlqar Əliyev - "Gələcəyin Memarlığına Dəstək" İB Nazim Əhmədli - Skandinaviya Ölkələri ilə Mədəni və Elmi Əlaqələr İctimai Birliyi Məhərrəm Zülfüqarlı - İctimai Problemlərin Tədqiqi Assosiasiyası Qənbər Qurbanov - "Aşıq Şəmşir" Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyi Laləndər Novruzova - "Mədəniyyətlərin Təbliği və Xalq Yaradıcılığına Dəstək"ictimai birliyi Fatimət Ağamirzəyeva - "Xalça Dünyası Assosiasiyası" ictimai birliyi Natiq Əhmədov - "Məlahətli Ana" uşaqlara yardım ictimai birliyi Fəxrəddin Hesənzadə - Gənclər üçün Təhsil Mərkəzi Bahar Məmmədova - Regional Əməkdaşlıq və Sosial İnkişaf Xatirə Fərəcova - Mədəni inkişafın təbliği Pərvanə Mustafayeva - "Aşıq Pəri Məclisi" Ozan Sənətinin Təbliği İctimai Birliyi Qalib Əzizov - Abşeron Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi Hüseyn İbrahimov - “Sosial-Mədəni Dəyişikliklərin Öyrənilməsi” İctimai Birliyi Şahin Alxazov -"Gənc İstedadların İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi Mehriban Vəzir -Azərbaycan Qadınlarının Siyasi Mədəniyyət Mərkəzi İctimai Birliyi Jalə Cəfərova - Milli Mədəniyyətin Təbliği İctimai Birliyi İlqar Əliyev - "İşıq" Sosial İqtisadi İnkişafa Kömək İctimai Birliyi Qurban Kərimbəyli - “Gəncliyin Şöləsi” Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi Sona Abdullayeva - “Bizim Gənclik” İctimai Birliyi Cəvahir Məmmədova - "Məhsəti" Şairlər Məclisi İctimai Birliyi Xoşbəxt Seidova - Gənclərin “Tənhalara dayaq” Ictimai Birliyi Nisə Qasımova - "Mədəniyyət dalğası" yaradıcılığın təşviqi ictimai birliiyi Şahin Rəcəbov - "Azərbaycan Valideyn-Müəllim Assosiasiyası" ictimai birliyi Araz Şamilov - "Tariximizə Sahib Çıxaq" tarixi araşdırmalar və maarifləndirmə ictimai birliyi Aytən Qasımova - "Mədəni İnkişafa Dəstək" İctimai Birliyi Saleh Bağırov - "İrs - Gənclərin Maarifləndirmə və Təbliğat Mərkəzi" ictimai birliyi Samir Axundov - "İntellekt" Sərhədsiz Maarifçi Gənclər ictimai birliyi Ədalət Abdullayev - "Azərbaycan Zəfəran İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi Ramil Abbasov - Spektr Sosial-İqtisadi Araşdırmalar və İnkişaf İctimai Birliyi Pərviz İlyasov - Azərbaycan Fermerlər Assosiasiyası Azər Maxsudov - İnnovasiya və Sosial İnkişaf İctimai Birliyi Rüfət Əskərov - "Dəmirağac" Ekoloji İctimai Birliyi Mirintiqam Həsənov - "İdrak" Elmin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Afər Hacıyev - "Azərbaycan Toxumçular Assosiasiyası" İctimai Birliyi Tələt Məmmədov - Azərbaycan Çəltik İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası İctimai Birliyi Həsən İsrafilov - "Kooperasiyanın İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Möhübbəli Nağıyev - "Balans" İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyi Məhəmməd Əliyev - "Qarabağ" Kənd Təsərüfatının İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Ədil Ədilzadə - "Yeni Həyat-İqtisadi İnkişaf" İctimai Birliyi Səkinə Babayeva - Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası İctimai Birliyi Zülfiyyə Nuriyeva - "Tərtər rayonunun sosial, iqtisadi və kənd təsərrüfatının inkişafına dəstək" İctimai Birliyi Bədrəddin Həsrətov - Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyası Fərhad Qaraşov - "Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi Nazim Agayev - "Uzunomurlular diyari" Ekologiya ve Infrastrukturun barpasi Ictimayi Birliyi Famil Baxışov - "Xaçmaz Kənd Təsərrüfatının İnkişafına Dəstək" ictimai birliyi Mirata Ağayev - "Iqtisadi inkişafa və aqrar layihələrə dəstək" İctimai Birliyi Namiq Rzayev - Ekomed İctimai Birliyi Elşən Süleymanov - "Keçi Təsərrüfatçıları"İctimai Birliyi Bəylər Qarayev - "Baytarlıq sanitariyası və ətraf mühitin mühafizəsi" İctimai Birliyi Vaqif Əmikişiyev - “Gənclik və Maarifçilik” ictimai birliyi Niyazi Həsənov - Bərəkət İctimai Birliyi Tofiq Əmrahov - Şabran şəhər İcmasının İnkişafı üzrə Təlim və Resurs İctimai Birliyi Novruz Əliyev - Araz heyvandarlıq-südçülük ictimai birliyi Sarvan Cəbrayılzadə - "Aqrar İnkişaf Könüllüləri" təşkilatı ictimai birliyi Hacıəhməd Həsənov - “Faiq” kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının ictimai birliyi Nəsirəddin Kərəmov - "Aran" Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi Ramiz Cürənov - “Rəvan” Gəncliyə Dəstək İctimai Birliyi Azad Əliyev - Sosial-İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi Şəlalə Babayeva - “Qəbələ rayonunda təbiətin mühafizəsinə kömək” ictimai birliyi Rəhman Səfərov -"Goranboyun Sosial-İqtisadi İnkişafı Naminə" İctimai Birliyi Elçin Nəsirli - Beynəlxalq - Sənaye, Mənəvi və Mədəni Tərəqqi naminə Təşkilat (Beynəlxalq - SMMTT (OİSCA) - İnternational Qorxmaz İbrahimli - Biosfer İctimai Birliyi Şəlalə Bəşirova - "Etimad-uşaq və gənclərə psixoloji dayaq" ictimai birliyi Kənan Tağızadə - "İNKİŞAF" YERLİ ÖZÜNÜİDARƏETMƏNİN TƏŞVİQİ İCTİMAİ BİRLİYİ İradə Həsənova - "Səma və Eko" Sosial İqtisadi İnkişafa Yardım İctimai Birliyi Ağanənə Sadıxova - "Ülvi" aztəminatlılara dəstək ictimai birliyi Adil Adilov - Regional İnkişafa Yardım İctimai Birliyi Çingiz Nəzərov -"Eko-TES" Ekoloji Tədqiqatlar və Maarifçilik ictimai birliyi Elmir Əbilov - "Sağlam Düşüncə" Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyi Həmid Qasımov - Azərbaycan Tələbələri İctimai Birliyi Vüqar Cəfərov - “Bələdiyyələrin fəaliyyətinin təbliği” İB Həsənov Sadiq- Sağlam həyata doğru" Ekoloji İctimai Birliyi Sevil Yüzbaşeva -Eko Aləm İctimai Birliyi Eyyub Hüseynov -"Azad İstehlakçılar" İctimai Birliyi Musa Muradlı - Ekoloji İnformasiya İctimai Birliyi Səlim Balayev -"Ekoloq-2010" Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi Könül Ağayeva -Rəqəmsal İnkişaf İctimai Birliyi Şəhla Nağıyeva - "Sönməz Məşəl" Mədəni Əlaqələr İctimai Birliyi Cavid Hüseynli - Avrasiya Hüquqşünaslar Assosiasiyası İctimi Birliyi Rüstəm Məlikov - "Ana Kür " ekoloji problemlərin öyrənilməsinə kömək ictimai birliyi. Gülnar Qədirova - “Qəbələ-sağlam mühit” İctimai Birliyi Yaqub Babayev - "Turan" Vətəndaş Cəmiyyətinə Yardım ictimai birliyi Qəmzə Yusubova - Ekoloji Maarifçilik və Monitorinq İctimai Birliyi İlkin Ağayev - Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Sevil Isayeva - Ekoleks Ekoliji Hüquq Mərkəzi İctimai Birliyi Anar Əliyev -"Sosial və iqtisadi rifaha yardım" İçtimai Birlik Ətrabə Məmmədova -Müharibədən Zərər Çəkmiş Ailələrə Dəstək İctimai Birliyi Əbil Zeynalov “Məcburi Köçkün Müharibə Veteranlarına Dəstək“ İctimai Birliyi Oktay Sadıqov - Qaçqın və Deportasiya olunmuşlara Dayaq İctimai Birliyi Hacı Abdulla - Zəngəzur Cəmiyyətləri İctimai Birliyi Taleh Əliyev - Vətəndaş İştirakçılığının Təşviqinə Dəstək İctimai Birliyi Esmira Orucova - "Həsrət Yolu" Əsir və Girovlara Kömək İctimai Birliyi Rafiq Təhməzov - "Himayədar" tənha və valideyn himayəsinə ehtiyacı olanlara kömək ictimai birliyi Leyla Məmməd - "Sosial Rifah" qaçqın və məcburi köçkünlər ictimai birliyi Ülviyyə Mıkayılova - “Qaçqın və Məcburi Köçkün Qadınların İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyi Məmmədhəsən Həsənov - Mina Qurbanlarının Sosial-İqtisadi Probelmlərinin Həllinə Kömək ictimaiyi birliyi Teymur Mirzəyev -"Region İcmalarının İnkişafına və Yoxsulluğun Azaldılmasına Dəstək" İctimai Birliyi İlqar İsgəndərov - "İnkişafa Doğru" Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Elşad Həsənov - Qarabağ Müharibə Veteranlarına Yardım İ.B Tahirə Nağıyeva - “Loğman” Qaçqınlara Dayaq Mərkəzi İctimai Birliyi Zərifə Həmzəyeva -Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai birliyi Cavid Şahverdiyev - Azərbaycan Demokratik İslahatların İnkişafı Mərkəzi İctimai Birliyi Əvəz Rüstəmov - "Ruh" Jurnalistlərin Müdafiəsi ictimai birliyi Nəsrulla Nurullayev - Ahıl Ziyalılara Qayğı İctimai Birliyi Murad Qəribli -" Sağlam Yaşa" Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Mehdi Niyazi - Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda Qadınlar Alyansı Qasım Həsənov - Sosial Tərəqqinin Dəstəklənməsi İctimai Birliyi Əli Cəfərov - Demokratiyanın və Milli Dəyərlərin Təbliği İctimai Birliyi Famil Hacıyev - Azərbaycan Əlil Ziyalılar İçtimai Birliyi Günay Hüseyn - Demokratiya və Qadın Təşəbbüsləri İctimai Birliyi Ahmet Tecim - "Gəncliyə Yardım" Fondu Zamiq Mənafov - “Region Gənclərinin İnkişafına Töhfə” İctimai Birliyi Anar Məcidzadə - "Gələcək və İnkişaf" gənclər İctimai Birliyi Elçin Çobanzadə - Gənclərin Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Liqası Sahil Hüseynzadə - “Biləsuvar Yeniyetmə və Gəncləri” İctimai Birliyi Arzu Həsənova - Şəmkir Qadın Resurs Mərkəzi İB Şahin Qədirov – “Zirvə” mədəniyyət və incəsənət ictimai birliyi Elman Əhmədov - "Azəri Tat Mədəniyyət Mərkəzi" İctimai Birliyi Dinara Bayramlı - "SAF Həyat Naminə" Gənclər İctimai Birliyi Vasif Sadıqlı - Din və Demokratiya Mərkəzi İctimai Birliyi Sevinc Cəfərova - "Dəyər" Mənəvi İrsin Təbliği İctimai Birliyi İmaməddin Quliyev - “Gənclərin Dostluq Şəbəkəsi” İctimai Birliyi Səlim Qəni - "Milli-mənəvi dəyərlərin təbliği" ictimai birliyi Elvin Talışınski - "Elin Səsi" milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması ictimai birliyi Rasim Quliyev - Resurs Analitik İnformasiya Mərkəzi İctimai Birliyi Elşən Musayev - "İnnovativ İdeya və Təşəbbüslər" ictimai birliyi Gülqədəm Mirzəzadə -"Neftçalada qadınların sosial inkişafına dəstək" ictimai birliyi Esmira Rəhimova - "Ailələrə Sosial Dəstək" ictimai birliyi Şəhla Babayeva -"Sabirabadda Qadınların Sosial İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Təranə Məmmədova -Psixoloji Xidmət və Tədqiqatlar Mərkəzi İctimai Birliyi Füzuli Əsədov -Radioaktiv Şüalanmadan Zərərçəkmişlərin Müdafiəsi İctimai Birliyi Tamella Mirzəyeva - "Zaqatalada Qadınların sosial inkişafına dəstək" İctimai Birliyi Natəvan Əzizova -"BİLƏSUVARDA QADINLARIN SOSİAL İNKİŞAFINA DƏSTƏK" İCTİMAİ BİRLİYİ Rüfət Rəhimov - Duyğu Sosial Reabilitasiya İctimai Birliyi Kamil Həmidov - "Addım" Gənclərin İnkişaf Mərkəzi ictimai birliyi Rəhilə Teymurova - "Şahdağ" xeyriyyə ictimai birliyi Kubra Məmmədova - Regional Qadın Təşəbbüsləri İctimai Birliyi Məleykə Əlizadə - Gəncə Regional Qadın Mərkəzi Ayişə Əhmədova - “Qadın Haqları və Gender Bərabərliyi” İctimai birliyi Günel Mürsəlli - "Dünyəviliyin və Maarifpərvərliyin Təbliğinə Dəstək" İctimai Birliyi Mətanət Quliyeva - Əngəlsiz Düşüncə sosial İnkişafa yardım ictimai birliyi Məryəm Məcidova - Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası Müşfiq Ələsgərli - Mediada İnnovativ Təşəbbüslərə Dəstək İctimai Birliyi Tamam Cəfərova - Universitet Təhsilli Qadınlar ictimai birliyi Səriyyə Cəfərova - Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyi Şəkərxanım Əliyeva - "Gender Bərabərliyi" İctimai Birliyi Lamiyə İsayeva - "Kimsəsiz Uşaqların Sosial Müdafiəsi" ictimai birliyi Aynur Zülfüqarova - Qadın və uşaqların innovativ maarifləndirilməsinə dəstək Aygün Cəfərova - "Uşaq və Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi İndira Şəmsivari - Tərəqqi Sosial İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birlyi Səltənət Qocamanlı - İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi İctimai Birliyi Pərvanə Rəcəbova - "Kənd Qadınlarına Qayğı" İctimai Birliyi Nuranə Kərimova - "Ədalət və İnkişaf Naminə" Uşaq və Gənclərə Dəstək ictimai birliyi Təranə Əhməd - Kimsəsiz və aztəminatlı ailələrin uşaqlarına sosial-mənəvi dəstək ictimai birliyi Seymur Verdizadə - "İnfototex" Gənclik və Maarifçilik İctimai Birlyi Aynur Quliyeva - "Qadın Konsensus Mərkəzi" İctimai Birliyi Qafqaz Dəmirov - Süleyman Rəhimov adına Qubadlı rayon ədəbi ictimai birliyi Günel Qəmbərova - "Könül evi" Aztəminatlı Ailələrə Yardım İctimai Birliyi XURAMAN AĞAYEVA -"Sosioloji Qrupların Psixoloji Reabilitasiyası" İctimai Birliyi Xatirə Əliyeva - "Milli düşüncə" milli-mənəvi dəyərlərin təbliği ictimai birliyi Fidan Abbaslı - "Ümidim Sənsən" sosial inkişafa yardım ictimai birliyi Şərqiyə Dadaşova - Regional Gender Mərkəzi İctimai Birliyi Sevil Allahverdiyeva - "Qadın Problemlərinin Tədqiqatları Mərkəzi" İctimai Birliyi Fəridə Məmmədova - "Ana və Uşaq Sağlamlıq Mərkəzi" İçtimai Birliyi Bəxtiyar Əliyev - Beynəlxalq Hüquq Assosiasiyası İctimai Birliyi Mərhəmət Əsgərova - Demokratik İslahatlar və Hüquq İctimai Birliyi Dünyaxanım Əliyeva - "Dünya" Ana və Uşaqlar İctimai Birliyi Gülnarə Şəbiyeva - "Ailə" Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi Fəridə Əliyeva - “Cəzaçəkmiş qadınların cəmiyyətə qayıdışı” İctimai Birliyi Əlimusa Əliyev - "Muğan" inkişafa yardım ictimai birliyi Kəklik Cəfərova - “Kənd Qadınlarının Problemlərinin Həllinə Dayaq” İctimai Birliyi Ruhangiz Hüseynova - Qadınlar Arasında Həmrəylik İctimai Birliyi Pərvin Məmmədova - Azərbaycan Respublikası “Qadın və İnkişaf” Mərkəzi Nigar Mənsimova - Ümid Yeri Xeyriyyə Cəmiyyəti İctimai Birliyi Elnur Quliyev - "El Qayğısı" Valideyin Himayəsindən Məhrum Olmuş Uşaqlara Yardım İctimai Birliyi Elmira Məhəddinli - "Beynəlxalq Humanistika İnstitutu" ictimai birliyi Fikrət Xəlilov -Yoluxucu Xəstəliklərlə Mübarizə İB Xəlil Süleymanov - "Şəfa" psixoloji-sosial yardım İctimai Birliyi Ülviyyə Abdullayeva - İnkişafa Doğru İnteqrasiya Rəsmiyyə Abdullayeva - "Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları" İctimai Birliyi Sveta Rəfiyeva - Pediatrik Kardiologiya və Revmatologiya İctimai Birliyi Xuraman Mirzazədə -Sağlam Gələcək Naminə” İctimai Birliyi Ülvi Əliyev - “Azad İqtisadiyyatın İnkişafına Yardım Mərkəzi” İB Zahir Məlikli - Zəka Ziyalılar Məclisi İctimai Birliyi Sadiq Həmzəyev -"Sağlamlıq Naminə Humanitar Təbabət" ictimai birliyi Ruslan Xəlilov - "Jurnalist Təşəbbüslərinin Təşviqi" İctimai Birliyi Rahilə Mehtiyeva - "Sosial - İqtisadi və Ekoloji İnkişaf" İctimai Birliyi Həsən Həsənli - “Müasir Gənclər Şəbəkəsi” İctimai Birliyi Minarə Xəlilova - "Nurlu Sabah" Gənclərə Qayğı ictimai birliyi Gəray Əlibəyov -"Mədəni İnkişaf Mərkəzi" İctimai Birliyi Büllur Məmmədova - "Mədəniyyətin və Milli Ənənələrin Təbliği" İctimai Birliyi Məhsim Məhsimov - Regional Medianın İnkişafına yardım İctimai Birliyi Şəmistan Əlizamanlı - "Vətənpərvərliyin Təbliğinə Dəstək" İctimai Birliyi Afət Alışova - "Kitab Yayımı İşinin İnkişafına Dəstək"İctimai Birliyi Hasil Tağıyev - "Qayıdış" İctimai Birliyi Telman Qasımov - “Elmi Araşdırmalar” İctimai Birliyi Solmaz Əmirova - "Aydınlığa doğru" milli-mənəvi dəyərlərin qorunması İctimai Birliyi Əjdər İsmayılov -Turan Araşdırma Mərkəzi Zərifə Əsgərova - "Vətən Uğrunda Şəhid Ailələri və Milli Qəhrəmanlar" ictimai birliyi Aynur Nəsirova - "İnnovativ Media" Jurnalistlərin Peşəkarlığının Artırılmasına Dəstək İctimai Birliyi Fizuli Kərimov - Vətəndaş Cəmiyyəti Naminə Maarifləndirmə İctimai Birliyi Elçin Mirzəbəyli - "Bakı Natiqlik Məktəbi" İctimai Birliyi Nəsiman Yaqublu - Tarix və Mətbuat Araşdırmalarına Dəstək Ayaz Mirzəyev - Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi İctimai Birliyi Əvəz Həsənov - Humanitar Tədqiqatlar İctimai Birliyi Adil Nəsibov - "Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği" İctimai Birliyi Ramiz Məmmədov - "Sudan İstifadə sahəsində Mütəxəssislər" İctimai Birliyi Radə Abbas - Müharibə Veteranı Qadınlarına Sosial Yardım İctimai Birliyi Əli Həsənov - “Əhalinin Maarifləndirilməsinə Mütəxəssislərin Dəstəyi” İctimai Birliyi Tahirə Məmmədova - "Azərbaycan-İraq Mədəni Əlaqələr" İctimai Birliyi Könül Muxtarova - “Milli Dəyərlərin Qorunması” İctimai Birliyi Aynurə Hüseynova - "Antinarkomaniya Sahəsində Gənclərin Təşəbbüsü" İctimai Birliyi Anar Xəlilov - "Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə" ictimai birliyi Mübariz Əsgərov - Obyektiv milli dəyərlərin təbliğinə dəstək ictimai birliyi Günxan Əhmədli - Sosial-İqtisadi Təşəbbüslərə Dəstək Elvin Mustafazadə - "PARLAQ GƏLƏCƏK" SOSİAL PROBLEMLƏRİN HƏLLİNƏ KÖMƏK İCTİMAİ BİRLİYİ Vüqar Məmmədzadə - "SOSİAL-İNKİŞAF İNSTİTUTU" İctimai Birliyi Turqut Abbasbəyli - “Rezonans” Gənclərin İctimai Birliyi. Amil Rüstəmov - Gənclər İnkişaf Naminə İctimai Birliyi Anar Aslanov - Gənclərin Sosial Problemlərinin Həllinə Kömək İctimai Birliyi Əhməd Abbasbəyli - "Cəmiyyətin və Vətəndaş Münasibətlərinin İnkişafı" İctimai Birliyi Şahin Rəhmanlı - "İRƏLİ" İctimai Birliyi Səadət Bənənyarlı - "Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyəti Azərbaycan Milli Bölməsi" ictimai birliyi Novella Cəfərova - D.Əliyeva adina Azərbaycan Qadinlarının Hüquqlarının Müdafiə Cəmiyyəti İctimai Birliyi Elməddin Muradov - “Jurnalistika və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyi İmaməddin Quliyev - Azərbaycan Könüllülər İctimai Birliyi Yusif Şıxlarov- Azərbaycan-İsrail Gənclərinin Dostluq Cəmiyyəti Zahid Adıgözəlov - “Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Dəstək” Gənclər İctimai Birliyi Turqay Həsənəliyev - Sağlam Gəncliyə Doğru İctimai Birliyi Namiq Nəcəfov - Oriqami Uşaq və Yeniyetmələr İctimai Birliyi Vasif Musayev - “Kəndlərin İnkişafı” Uşaq və Gənclər ictimai birliyi Xalid Rəcəbli - "Gənclərin İnkişaf və Tərəqqisinə Dəstək"İctimai Birliyi Mirzəyev Vüsal - Aqroeko-Konsaltinq Mərkəzi Rasim Məmmədov - "Sabitlik və İnkişaf Mərkəzi" İctimai Birliyi İlhamə Qurbanova - Ailə və Ətraf Mühit İctimai Birliyi Aytən Səmədzadə - AR İqtisadçılar İttifaqı İB (Aİİ) Camal Məmmədov - “Bilik və Maarifçiliyin İnkişafı” İctimai Birliyi Qadir İbrahimli - “Güzəran” Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi Sənan Yəhya - “Marketinq Fəaliyyətinin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi Raqib Əliyev - "Saatlı" Sosial inkişafa yardim ictimai birliyi Fərid Məlikov - İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq İctimai Birliyi Elxan Ələsgərov - "Bakı Şəbəkəsi" araşdırmalar və təhlil ictimai birliyi Səyavuş Qasımov - İnnovasiyalara və İnkişafa Dəstək İctima Birliyi Elmira Mehdiyeva - “Yeni Fikir ” Jurnalist Həmrəyliyi İctimai Birliyi Yadigar Məmmədli - Azərbaycan Demokratik Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi Süleyman Qasımov - Mədəni İnkişaf və Dialoq İctimai Birliyi Fidan Maxsudova - Müasir Qadın və Cəmiyyət İctimai Birliyi Ziya Bağırov - Dünyaya Pəncərə Biləsuvar Gəncləri İctimai Birliyi Muxtar Imanov - "Folklorçular" İctimai Birliyi Rövşən Bağırov - "Gənclərin Sosial İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Aynurə Xuduyeva - "Şəfqət Nuru" kimsəsizlərə yardım xeyriyyə ictimai birliyi Gülbahar Əliyeva - "Mədəni irs və multikultural inkişaf" maarifləndirmə ictimai birliyi Nail Şükürov - “Üfüq” Gənclərin İnkişafı Naminə İctimai Birliyi İsmayıl Rəhimov - Azərbaycanda yaşayan Axısxa Türkləri "Vətən" İctimai Birliyi Xalid Kazımov - Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyi Mayis Əliyev - Sosial Hüquqların Araşdırılması Dadaş Quliyev - Vətən Fədailərinin Hüquqlarının Müdafiəsi ictimai birliyi Səməd Vəkilov - "Müvəkkil Hüquq Mərkəzi" İctimi Birliyi Xanoğlan Əhmədov - Media və Mülki Cəmiyyət İctimai Birliyi Hafiz Həsənov - "Hüquq və İnkişaf" İctimai Birliyi Mübariz Laçınov - «Sivilizasiya» Monitorinq və Araşdırmalar İctimaı Birliyi Nigar Axundova - "Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası - Bakı" İctimai Birliyi Mirəli Hüseynov - Demokratiyanı Öyrənmə İctimai Birliyi Xanım Əhmədzadə - "Hüquqşünas Qadınlar Assosiasiyası" İctimai Birliyi Fərhad Vəliyev - Gənc Hüquqşünaslar İctimai Birliyi Göyüşlü Mübariz - "Müasir İnkişaf" İctimai Birliyi Elşən Nağıyev - "Vətəndaş Təşəbbüsləri və İctimai Maarifləndirmə" ictimai birliyi Səməd Hətəmov - Doğma Yurda Qayıdış İctimai Birliyi Naibə Behbudova - "Qürur" Şəhid Ailələri Xeyriyyə İctimai Birliyi Şəbnəm Dadaşova - Qadın və Cəmiyyət Vətəndaş Maarifçiliyi İctimai Birliyi Ramin Mahmudov - “Yurd” Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İB Əşrəf Əhmədov - "İnnovativ Təşəbbüslər" sosial və iqtisadi inişafa yardım ictimai birliyi Ceyhun Musayev - Jurnalist Ekspert Mərkəzi Vəfa Xəlilli - “Gəncliyə Dəstək” İctimai Birlik Elçin Hüseynov - "Azərbaycan Yazarlar Klubu" İctimai Birliyi Seymur Əzəmmədov - "Sosial İnkişafda Yeni Mərhələ" ictimai birliyi Zülfüqar Ələsgərov - Beynəlxalq Liberal Maarifçilik Mərkəzi İctimai Birliyi Tural Kərimov - “İşıqlı Gələcək” Gənclər İctimai Birliyi Səbinə Cabarova - "ASAN Könüllüləri" Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyi Mikayıl Hesenli - Gənc Nəslin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Qalibə Budaqova - Azərbaycan Milli Qəhrəman Ailələrinin Sosial Müdafiəsi Nəsimi Həsənov - " Dünya Azərbaycanlılarının Vətənpərvərlər" ictimai birliyi Tofiq Ağahüseynov - Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı Əzizağa Qənizadə - Müharibə Veteranları və Beynəlmiləlçi Hərbçilər İctimai Birliyi Şamil Süleymanov - "Alyans" Azərbaycan Xüsusi Xidmət Orqanları Veteranlarının İctimai Birliyi Tofiq Əlizadə - "Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyinə Dəstək" ictimai birliyi Sultan Əzimzadə - "20 Yanvar" İctimai Birliyi Əli Mirzəyev - "Sağlam mühit" gənclərin inkişafına kömək ictimai birliyi Əlisafa Mehdiyev - "Dinc Dünya" Araşdırma Mərkəzi İctimai Birliyi Leyli Quliyeva - Qloballaşan Azərbaycan Sivil İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi Azər Əliyev - “Gəncliyin Təşəbbüsü”maarifləndirmə ictimai birliyi Emil Gülmuradov - "Miqrasiya Könüllüsü"İctimai Birliyi Vüqar Sultanov - "Lənkəran Peşəkar İdman Klubu" ictimai birliyi Yavər Rufullayev - "Azərbaycan Təfəkkür Gənclər Assosiasiyası" ictimai birliyi Emin Həsənli - Tərxis Olunmuş Hərbçilərin Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi Əkrəm Bəydəmirli -Sosial Rifah və Tədqiqatlar İctimai Birliyi İlahə İsrafilova - Mədəni Əlaqələrin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Mariya Hüseynova - “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi Ayaz Məmmədov - "Azərbaycan Yeni Nəsil Hüquqşünaslar Assosiasiyası" İctimai Birliyi Akif Nağı - Qarabağ Azadlıq Təşkilatı İctimai Birliyi Fəridə Vəliyeva - Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi ictimai birliyi Yasin Kərimov - "İntellekt" elmi-texniki inkişafa dəstək İctimai Birliyi Hatəm Cabbarlı - Avrasiya Təhlükəsizlik və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi İB. Heyran Məmmədova - İnsan Hüquqları üzrə Təlim və Tədqiqat İctimai Birliyi Bəsti Nəsibova - "Gələcəyə Baxış" Avropaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Mehri Xanbabayeva - Azərbaycan Tarixçiləri İctimai Birliyi Şəhla Yusifova - "Azərbaycan Aləmi" Mədəniyyət Mərkəzi İctimai Birliyi Həsən Qarayev - Qloballaşma və Milli Həmrəylik İctimai Birliyi Rufiz Qonaqov - Beynəlxalq Münasibətlərin Araşdırılması Mərkəzi Vüqar Əhmədov - Azərbaycan-Amerika Gəncləri İctimai Birliyi Tənzilə Rüstəmxanlı - Azəri Türk Qadinlar Birliyi Elxan Süleymanov - "Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyası" Ictimai Birliyi Emil Hüseynli - "Düşüncə" Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Aqil Fərəcov - "Qızılbaş" Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi Tamaşa Quliyeva - Üçüncü Sektor ictimai birliyi Tural Gəncəliyev - "Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması" Elşad Eyvazov - Tərəfsiz Jurnalistlər İctimai Birliyi Məqsəd Sarıyev - "YeniSi" ədəbiyyat və Mədəniyyət təzahürləri Mərkəzi ictimai Birliyi Siyavuş Əmirov - "ULUS" Fəxri Ödüllər Fondu Qafar Mehdiyev - Müstəqil Araşdırmaçı Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi Kamran İsmayılov - "Savalan" Tarixi araşdırmalar ictimai birliyi Əsmayə Cavadova - "Vəfa" Ziyalı Qadınlar İctimai Birliyi İlahə Əliyeva - "Ziyalı Ocağı" İctimai Birliyi Bəyimxanım Verdiyeva - “Xan Şuşinski” Fondu İlqar Orucov - "Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi Eldəniz Salmanov - Türkdilli Dövlətlərlə Dostluq və Mədəni Əlaqələr Cəmiyyəti Fazil Abbasov - “İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzv Dövlətləri Jurnalistləri Assosiasiyası” İctimai Birliyi Vahid Abbasov - Aztəminatlı əlil, şəhid və müharibə veteranları asilələrinə kömək Elman Aslanov - Qüdrətli Azərbaycan Naminə İctimai Birliyi Səbuhi Abbasov - Azərbaycan-Slavyan Gəncləri Assosiasiyası İctimai Birliyi İlham İsmayılov - Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi İctimai Birliyi Roza Ay - “Əsgər Ailəsi Cəmiyyəti" Vətənpərvərliyin Təbliği İctimai Birliyi Arzu Hüseyn - Təkamül və İnteqrasiya beynəlxalq ictimai birliyi Ramil Abbasov - Spektr Sosial-İqtisadi Araşdırmalar və İnkişaf İctimai Birliyi Akif Kərimov - “Kür - Xəzər” Xeyriyyə İctimai Birliyi ASİF ƏSGƏRLİ - Azərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı Cəsarət Hüseyznadə -"İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək" İctimai Birliyi Çingiz Dadaşov -Demokratik İnkişafın Təşviqi İctimai BirliyiDemokratik İslahatçı Gənclər İctimai Birliyi Vüsalə Hüseynli - Demokratik İslahatçı Gənclər İctimai Birliyi Zaur İbrahimov - "Prioritet" Sosial İqtiasdi Araşdırmalar Mərkəzi Vugar Hüseynov - İctimai Maraqlar Naminə Vətəndaş Təşəbbüsü İctimai Birliyi Lamiyə Kərimova -Psixososial Reabilitasiya və İnkişaf İctimai Birliyi Habil Niftalı - "Optimist" Sosial Problemlərin Həllinə Yardım ictimai birliyi Nazlı Zeynalova - Azyaşlıların hüquqi maariflənməsinə kömək ictimai birliyi Fəxrəndə Həsənzadə - Turizm və Milli Mətbəxin İnkişafına Dəstək İctiai Birliyi Azər Əliyev - "Gələcəyə Qayğı" Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Fuad Abbasov - "MISRA" İNFORMASİYA MÜBADİLƏSİ VƏ TƏŞƏBBÜSLƏRİ İCTİMAİ BİRLİYİ Rəfail Becanov - İnsan Hüquqları və Maarifçilik İctimai Birliyi Niyaməddin Orduxanov - Bələdiyyələrin İnkişafına Yardım İctimai Birliyi Sürəyya Məmmədova - "Aktor" İctimai və Sosial Tətqiqatlar İctimai Birliyi Orxan Oruczadə - Gənc Psixoloqlar İctimai Birliyi Asim Vəliyev - “Gənclərin Töhfəsi” İctimai Birliyi Sevinc Kərimova - “Əks-səda”Beynəlxalq Jurnalist Tədqiqatları Mərkəzi İctimai Birliyi Bəxtiyar Əliyev - Müasir Azərbaycan Psixoloqları İctimai Birliyi Əhəd Kazımov - Sosial və Psixoloji Tədqiqatlar Mərkəzi Esmira Fuad - Mirzə İbrahimov adına Kitab Fondu Sevda Paşayeva - Gənclər şəbəkəsi təşəbbüsü Təhmasib Novruzov - "Azadlıq Hərakatçıları" İctimai Birliyi İntiqam Cavanşir - Dünya Gənc Türk Yazarlar İctimai Birliyi Mürsəl Behbudlu - "Mil" sosial və iqtisadi sahələrdə maarifləndirmə ictimai birliyi Gülayə Rzayeva - “Qayğı və Himayə” Xeyriyyə Fondu Nübar Əliyeva - "Gənc Musiqiçilərə Dəstək" ictimai birliyi Fuad Hüseynzadə - Diaspor Fəaliyyətinə Jurnalistlərin Dəstəyi İctimai Birliyi Dəyanət Bayramov - "Türk Dünyası İnfo" ictimai birliyi Bahar Məmmədova - "Türk Dünyası İnfo" ictimai birliyi Adil Nəsibov - "Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği" İctimai Birliyi Rauf Zeyni - Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumu Oqtay İsayev - "Şirvan Regional Qeyri Hökümət Təşkilatlarının Resurs və Təlim" ictimai birliyi Fuad Bədəlov - Şəmkir Regional Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının Resurs və Təlim ictimai Birliyi Eynulla Xeyrullayev- Quba Regional QHT-lərin Resurs və Təlim Mərkəzi İctimai Birliyi Qalib Nəbiyev - “Qəbələ Regional Gənclərin Resurs Mərkəzi” ictimai birliyi Aytən Hüseynova - Mingəçevir Regional Qeyri-hökumət Təşkilatlarının Resurs və Təlimi ictimai Birliyi Nailə İsmayılova - "Yeni Həyat" Humanitar və Sosial Dayaq İctimai Birliyi Samir Adıgözəlov – İctimai-Siyasi Proseslər və Beynəlxalq Əlaqələr Elmi Araşdırmalar Mərkəzi İctimai Birliyi Sabit Bağırov - Sahibkarlığa və Bazar İqtisadiyyatının İnkişafına Yardım Fondu Tarverdi Hüseynov – Ekoloji Maarifçiliyə Yardım ictimai birliyi Bəxşeyiş Əsgərov - Hüquqi Tədqiqatlar Mərkəzi İctimai Birliyi Şəlalə Səlimova - Sən Tək Deyilsən Gənc Əlil Qızlara Yardım İctimai Birliyi İradə Yaqubova - «ELS - Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi» İctimai Birliyi İndira Şəmsvari – Tərəqqi Sosial İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birlyi Ramilə Mahmudova – “İnklüziv Cəmiyyət Naminə” Əlilliyi olan Şəxslərə Dəstək ictimai birliyi Şamil Ələkbərli - “Xocalı Soyqırımını Tanıtma” ictimai birliyi Mirvari Qəhrəmanova - Neftçilərin Hüqularını Müdafiə Təşkilatı İctimai Birliyi Salman Umudov - Gənc Sahibkarlar Klubu İctimai Birliyi Tünzalə Cavadova - Qadın və Gənc Ailələrin Sosial İnkişafı İctimai Birliyi İntiqam Əliyev - Gözdən Əlil Şəxslərin Reabilitasiyası İctimai Birliyi Əliməmməd Nuriyev – Konstitusiya Araşdırmalar Fondu Elxan Şükürlü - "İnformasiya,Təhlil və Planlaşdırma" İctimai Birliyi Aytac Əzimova - "İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqinə Yardım Mərkəzi" ictimai Birliyi Azər Qurbanəliyev - “Tolerantlıq” Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi Azər Ələkbərov - Bakı İnsan Hüquqları Məktəbi Samir İsayev - “Hüquqi düşüncə” İctimai Birliyi Qabil Rüstəmov - Media İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi Tahir Əmiraslanov - Azərbaycan Milli Kulinariya Assosiasiyası Fatma Məmmədova - Miqrant Uşaqlara Dəstək İctimai Birliyi Aqil Camal - "Ortaq Dəyərlər" İctimai Birliyi Zaur Seyidzadə -"Valideyn himayəsindən məhrum olan uşaq və gənclərə yardım" İctimai Birliyi Yusif Bəkirov - Azərbaycan Respublikası Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsi Liqası İctimai Birliyi Rauf Rəcəbov - Azərbaycan Milli İnkişaf Layihəsi Vəfa Aktuz - "Gülüstan" Kimsəsiz Uşaq və Qadınlara Yardım İctimai Birliyi Nüşabə Məmmədova - "Beynəlxalq Dialoq və İnkişaf Alyansı" İctimai Birliyi Vüqar Qədirov - “Aydınlar Ocağı” Humanitar İctimai Birliyi İsmayıl Ağayev - Beynəlxalq Diaspora Mərkəzi İctimai Birliyi Nadir İsmayılov - Orta Asiya və Güney Qafqaz Söz Azadlığı Şəbəkəsi İctimai Birliyi Dəyanət Həsənov - “Vətənpərvər Maarifçi Gənclər” İctimai Birliyi Xanlar Məmmədov - “Effektiv Təşəbbüslər Mərkəzi” demokratik dəyərlərin öyrənilməsi və təbliği İctimai Birliyi Vüsal Əliyev - Sabaha İnam Sosial İnkişaf İctimai Birliyi Şəhla Xəlilova - "Vətəndaş Tribunası" İctimai Birliyi Sara Qarayeva - İdeal Gələcək Gənclər İctimai Birliyi Şamo Salayev - Elektron İdarəçilik və İnformasiya Cəmiyyətinin İnkişafı Mərkəzi Minayə Feyzullayeva - "Zirvə" Ziyalılar Təşkilatı Nurlanə Mustafayeva - Humanitar Araşdırmalar İctimai Birliyi Rəna Mirzəzadə - Gender və İnsan Hüququ Araşdırma Birliyi Elşən Uluxanlı - Azərbaycan Respublikası Milli Qəhrəmanlarını Tanıtma İctimai Birliyi Asəf Quliyev - Müstəqil Jurnalistlərə Texniki və Hüquqi Yardım İctimai Birliyi Sevil Yusifova - Jurnalist Qadınlar Assosiasiyası Şahməmməd Soltanov - "İsmayıllı Yazarları" ədəbi İctimai Birliyi Adilə Nəzər - "Kitab Evi" İctimai Birliyi Cəmilə İsbəndiyarova - "Zəka İşığında" Milli Dəyərlərin Təbliğinə Yardım İctimai Birliyi Çingiz Bayramov - "Türkiyə Universitetləri Məzunları" İctimai Birliyi Xalidə Mete - Gəncəfilm Kino Yaradıcılığının İnkişafına Təkan ictimai birliyi Məhərrəm Göyüşoğlu - Qazax Regional İnkişaf Resursları İctimai Birliyi Reyhan Cəfərova - Qayğıya ehtiyacı olan şəxslərə sosial dəstək İctimai Birliyi Solmaz Əliyeva - "Avrasiya” Beynəlxalq Əlaqələr və Araşdırmalar İctimai Birliyi Vüsal Əhmədov - «Gənclərin İqtisadi, Sosial və Mənəvi inkişafına Yardım» ictimai birliyi Mirzə Məmməd Vəliyev - "Əlil Sahibkarlar Təşkilatı" İctimai Birliyi Nərgiz Muxtarova - "Masallıda Qadınların Sosial İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi Gülbəniz Qəmbərova - "Azərbaycan Kənd Qadınları Assosiasiyası" İctimai Birliyi Eldar Nağıyev - "Gənclərin Tərəqqisinə Dəstək" İctimai Birliyi Günay Şahbazova - "Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyası" İctimai Birliyi Ələsgər Hüseynov - "Regional İnkişafın Dəstəklənməsi" İctimai Birliyi Samir Həsənov - "Ulduz" İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Sahəsində Maarifləndirmə İctimai Birliyi Adil Abdullayev - "Yeni Yol" Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Qəşəm Abayev - "Xınalıq" Turizmin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Etibar Əsədov - Müasir Gənclik və Sosial İnkişaf İctimai Birliyi Rüfət Qazızadə - Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək ictimai birliyi Ayaz Hüseynov - "Hemofiliyalı Xəstələr" İctimai Birliyi Cəbrail Fərzəliyev - Sabaha Doğru Gənclər ictimai birliyi Elçin Nağıyev - "Dəyər" inkişaf və maarifləndirməyə dəstək ictimai birliyi Təranə Musayeva - Azərbaycan Əlillər Cəmiyyətinin Yasamal rayon Əlillər Təşkilatı İctimai Birliyi Ruhiyyə Aslanova - Azərbaycan Maarifçi Gənclər Təşkilatı Nəzrin Aslanova - “Tərəqqi” Regionların Sosial İnkişafına Yardım İctimai Birliyi Emin Xanlarov - "Vətəndaş Maarifləndirilməsi" İctimai Birliyi Xatirə Vəliyeva - “Xankəndi” məcburi köçkünlərə dəstək İctimai Birliyi Qoşqar Qurbanov - "Böyük Yol" Gənclər İctimai Birliyi Ceyhun Hacıbəyov - "Turan" İstedadlar Birliyi Umud Mirzəyev - Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu Nigar Ələsgərova - "Odlar Yurdu" Gənclər İctimai Birliyi Mehriban Bağırova - Leykemiya ilə Mübarizə İctimai Birliyi Firuzə Babayeva - "Əlillərin Beynəlxalq Əməkdaşlığı Uğrunda " İctimai Birliyi Əfsələddin Ağalarov - Gəncliyin Sosial-İqtisadi İnkişafına Yardım İctimai Birliyi Fuad Əsgərov - “Qan Donorları Assosiasiyası” İctimai Birliyi Kazım Məmmədov - "Gələcək" İntellektual İnkişafa Yardım İctimai Birliyi Səbuhi Abdullayev - "ELM" Gənclərin Sosialİntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi Müzəffər Ələddinov - «Qızlar Bulağı» Uşaq, Yeniyetmə və Gənc Qızlara Təlim və Tədris Xeyriyyə Fondu Əfqan Qafarov - “Əqli Mülkiyyətçilərə Kömək” İctimai Birliyi Elman Cəfərli - Yaşıl Dünya Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi Əyyub Kərimli - İqtisadi və Sosial Araşdırmalara Yardım İctimai Birliyi Faiq Xudayev - Gənc Aqrarçı Alim və Mütəxəssislərə Dəstək İctimai Birliyi Qorxmaz Xeyrullayev - Quba Kənd Təsərrüfatı Məhsulları İstehsalçılarının İctimai Birliyi Samirə Mustafayeva - "Azad Həmfikirlər" Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi Rafiq Alışov - "Hüquq Dünyası" Hüquqi Təbliğat ictimai birliyi Orxan Əsədzadə - İstedadlı və Yaradıcı Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi Şəhla Xəlilli - MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Emil Əkbərov - İstehlakçıların maarifləndirilməsinə dəstək İctimai Birliyi Səftər Rəhimli - "Beynəxalq hüquq sahəsində maarifləndirmə və tədqiqatlar" İctimai Birliyi Bəybala İsmayılov - "İstehlak Malları və Xidmətləri Sahəsində Maarifləndirmə" İctimai Birliyi Elman Əsgərov - "Ümid" Sosial İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi Məryəm Zeynalova – Azərbaycan Gənclərinin Avropaya İnteqrasiyası Təşkilatı Seymur Vəliyev - "Gələcəyə Körpü" Gənclər İctimai Birliyi İsmayıl İsayev - Uğurlu Gələcək İctimai Birliyi Ziyadxan Əliyev - "Sənətşünaslığın təbliği" İctimai Birliyi Leyla Sadıqova - Azəri Gənclər Alyansı İctimai Birliyi Davud Rəhimli - Əlil Təşkilatları İttifaqı Loğman Kərimov - “Azərbaycan-Rumıniya Dostluq Cəmiyyəti” İctimai Birliyi Ceyhun Ələkbərov - "Soyqırım Həqiqətlərinin Tanıdılması" İctimai Birliyi Səbuhi Bayramov - "Mədəniyyətin Təbliği və Sosial Təşəbbüslər" İctimai Birliyi Kamran Əliyev - “Folklor və Ədəbiyyatın İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi Rafail Gülməmmədli - Bakı İncəsənət Mərkəzi Yaradıcılıq Birliyi Kamran Nəsibov - YURD Məcburi Köçkünlərə Qayğı İctimai Birliyi".